Št. 12. sep 2024

SmeZdravi.sk

Magazín pre lepšie zdravie a kondíciu

Ďalší strašiak po skončení pandémie – postcovidový syndróm

3 min čítania

Ak ste vy alebo vaši blízki prekonali covid-19, možno ste sa už so spomínaným syndrómom stretli. Nemusí sa vyskytnúť u každého, kto si týmto ochorením prešiel, no vo veľkej miere sa začína objavovať práve teraz, mesiace po najhorších vlnách koronavírusu. Ako si s ním poradiť?

Ďalší strašiak po skončení pandémie – postcovidový syndróm
(zdroj: unsplash.com)

Ohrozuje všetkých

Postcovidový syndróm sa prejavuje predovšetkým celkovou slabosťou, neustupujúcou únavou, ktorá sa môže rozvinúť v chronický únavový syndróm, bolesťami kĺbov a svalov, brucha a hlavy, zvýšenou teplotou, búšením srdca a dýchavičnosťou až dlhodobým kašľom. Nemyslite si, že postcovidovým syndrómom trpia len ľudia s oslabenou imunitou či ľudia trpiaci inými ochoreniami. Sú možno viac ohrozené, ale čoraz častejšie sa s následkami covidu boria aj mladí a objektívne zdraví jedinci. Dobou, po ktorej sa postcovidový syndróm najčastejšie objavuje, je 2-6 týždňov po prekonaní choroby, ale deje sa to aj s niekoľkotýždňovým alebo mesačným oneskorením.

Hýbať sa znamená byť šťastný – a zdravý

Liečenie postcovidového syndrómu je behom na dlhú trať. Ak však budete načúvať svojmu telu, môžete urýchliť jeho rekonvalescenciu. Na prvom mieste by mal byť dostatočný odpočinok. Ak sa cítite unavení, jednoducho doprajte telu to, čo potrebuje. Druhým dôležitým bodom je zdravá a vyvážená strava bez prímesí konverzačných a iných toxických látok. Pitný režim vyskladajte predovšetkým z čistej vody alebo bylinných čajov, žiadne sladené nápoje. Venujte sa aj pravidelnému pohybu. Fyzická aktivita má totiž blahodárne účinky na prekrvenie svalov, peristaltiku čriev aj psychiku. Odbúrava stres a vyplavuje hormóny šťastia, čo je pre celkové zdravie veľmi prospešné.

Trpieť môže aj psychika

Nesnažte sa vyliečiť rýchlo a nebuďte na seba tvrdí, ak to trvá dlhšie, než ste predpokladali. Venujte sa sami sebe, svojim koníčkom a veľa relaxujte. Pomôžu vám v tom aj bylinky alebo aromaterapia. S posilňovaním imunity začnite len veľmi zvoľna a postupne – najlepšie pomocou výživových doplnkov s vitamínmi D a C. Ak vás niektorý z príznakov postcovidového syndrómu trápi intenzívne a dlhodobo, určite navštívte všeobecného lekára. Ten vás môže poslať aj k inému odborníkovi, podľa toho, aký charakter vaše ťažkosti majú. Najčastejšie ľudia s postcovidovým syndrómom navštevujú pneumológa, ale aj internistu, psychiatra, kardiológa alebo angiológa. Nepodceňujte ani psychické následky po prekonaní covidu. Hlavne úzkosť, poruchy spánku alebo dlhodobý smútok môžu byť dôvodmi na vyšetrenie u psychiatra.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!