St. 9. okt 2024

SmeZdravi.sk

Magazín pre lepšie zdravie a kondíciu

Vegánsky alebo klasický proteín: Podľa čoho si vybrať?

3 min čítania

Rozmýšľate nad tým ktorý druh proteínu bude pre vás vhodnejší? Máte radi klasický, ale láka vás aj čiste rastlinná vegánska forma? Viac o týchto proteínoch sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Zdroj: unsplash.com

Bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami svalovej hmoty a patria medzi najdôležitejšie makroživiny. Bez nich si nedokážeme udržať alebo získať svalovú hmotu. Preč sú časy, kedy sme bielkoviny museli dopĺňať len zo živočíšnych produktov a jesť tony mäsa alebo tvarohu. Proteín ako nápoj, ktorý veľmi pohodlne dopĺňa bielkoviny je dnes už samozrejmosťou pre každého aktívneho športovca. Súčasná športová výživa ponúka veľké množstvo rôznych proteínových typov. Okrem klasických proteínov, máme dnes na výber aj z množstva alternatívnejších verzií. Napríklad pre tých, ktorí uprednostňujú čiste rastlinnú stravu existuje vegánsky proteín.

Vegánsky alebo klasický proteín?

Na začiatok je dobré vedieť, že proteíny majú rôznu kvalitu a rýchlosť vstrebávania. Ich kvalitu určuje najmä obsah aminokyselín, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo. Toto aminokyselinové spektrum ovplyvňuje kvalitu vstrebávania bielkovín.

Vegánsky proteín:

Vegáni nekonzumujú žiadne živočíšne produkty, nejedia mäso, vajcia ani mliečnu srvátku, ktoré sú základom väčšiny proteínových doplnkov. V súčasnosti je však na trhu veľké množstvo vegánskych proteínov. V ponuke môžete nájsť tieto druhy::
Sójový: sója je zdravá, pomáha znižovať cholesterol a má takmer nulový obsah sacharidov
Hrachový: bohatý na esenciálne aminokyseliny ako sú leucín, izoleucín, valín. Hrachová bielkovina podporuje pocit sýtosti
Konopný: vyrába sa zo semien rastlín, ktoré prakticky neobsahujú THC, čo znamená, že nemôžu spôsobiť stavy intoxikácie. Navyše obsahujú vlákninu, železo a horčík
Ryžový: vyrába sa prevažne z hnedej ryže a je ľahko stráviteľný
Ďalej nájdete aj tekvicové, quionové, chia proteíny alebo viaczložkové vegánske proteíny, ktoré obsahujú všetky aminokyseliny, takže nášmu telu nemusí nič chýbať.

Klasický proteín:

Pokiaľ ide o živočíšne bielkoviny, ich aminokyselinové spektrum je kompletné a do viaczložkových bielkovín sa primiešavajú väčšinou len kvôli rýchlejšej absorpcii.
• Po tréningu je ideálne siahnuť po hydrolyzáte, ktorý vznikol enzymatickou hydrolýzou, a preto je vždy aspoň trochu horký. Veľmi rýchlo sa rozkladá na aminokyseliny, čím rýchlo zásobuje naše svaly.
• Na spanie vyhľadávame tzv. nočné proteíny na báze micelárneho kazeínu, ktoré zabezpečujú čo najpomalšie vstrebávanie bielkovín do svalov a teda, čo najdlhší svalový rast.
• Ak hľadáme univerzálny proteín, ktorý budeme konzumovať prevažne počas dňa, zvyčajne volíme variácie CFM proteínov alebo WPC koncentrátov.
• Na výber máme aj varianty izolátov, ktoré kladú dôraz na vysoký obsah bielkovín medzi 80-90 %, čo je vhodné v obdobiach redukčnej diéty a často ich môžu používať osoby s miernou intoleranciou laktózy.

Komerčný článok

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!