Po. 17. jún 2024

SmeZdravi.sk

Magazín pre lepšie zdravie a kondíciu

Nordic walking má dvakrát väčší prospech ako bežná chôdza

2 min čítania

Nordic walking – severská chôdza – je špeciálna technika chôdze s palicami. Rovnako ako bežkovanie využíva silu hornej časti tela, ktorá vás pri chôdzi poháňa vpred. Vďaka paliciam je zapojených približne 600 svalov, pričom horná časť tela preberá až 30 % aktivity a záťaže nôh. Vhodný je pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí bojujúcimi s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami. Výhodou pri tomto športe je hlavne priamy kontakt s prírodou.

Dvakrát väčší prospech ako bežná chôdza

Odborníci zistili, že severská chôdza je v spaľovaní kalórií až o 46% účinnejšia ako bežná chôdza. Porovnanie – za hodinu severskej chôdze spálite 450 kalórií, zatiaľ čo pri klasickej chôdzi je to iba okolo 280 kalórií.

Ak ovládate správnu techniku severskej chôdze, tak zapájate vnútorné svaly okolo chrbtice a celú hornú časť tela – svaly trupu a horných končatín. To pomáha pri udržiavaní zdravého držania tela a posilňovaní zmyslu pre rovnováhu. Pri severskej chôdzi je zapojených celkovo až 90% svalov v tele.

Liečba tela aj mysle

Vedci dokázali, že toto cvičenie pomáha aj pri liečbe zdravotných problémov. Severská chôdza je výbornou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami či chorobami pohybového aparátu.

Lekári ju tiež odporúčajú aj pri rehabilitácii pooperačných stavov končatín, rekonvalescencii po operácii karcinómu prsníka alebo neurologických a neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinson, Alzheimer či skleróza multiplex).

Tento šport je tiež veľmi prospešný aj po psychickej stránke. Pravidelnými prechádzkami v prírode sa znižuje stres, vylepšuje nálada, ale tiež čerpáte potrebnú (mentálnu) energiu. Pravidelná severská chôdza pomáha aj pri liečbe depresií alebo pri poruchách učenia u detí.

Foto: unsplash.com

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!