Po. 17. jún 2024

SmeZdravi.sk

Magazín pre lepšie zdravie a kondíciu

Všetko o hemofílií – príznaky a spôsob liečeni

2 min čítania

Vrodená porucha zrážanlivosti krvi môže značne ovplyvňovať váš život. Samozrejme, záleží od závažnosti tohto ochorenia. Za normálnych okolností sa krv zrazí do niekoľkých minút, no pri hemofílií to tak nie je. Chýba jedna z látok, ktorá má zrážanie krvi na starosti. Aké sú všetky príznaky tohto ochorenia, ako sa v súčasnosti lieči a ako zistíte, že ju vôbec máte?

Všetko o hemofílií – príznaky a spôsob liečenia (Foto: unsplash.com)

Prejavy, dedičnosť

Ochorenie sa prenáša ženským pokolením, no väčšinou sa prejaví u mužských potomkov. U dievčat sa zriedkavo vyskytuje choroba tiež, ak je matka prenášačka a otec má hemofíliu. Zrážanlivosť krvi majú na starosti bielkoviny, ktoré sú roznášané obehom po celom tele. Predstavuje riziko v mnohých oblastiach života, preto by ste to mali riešiť. Sú dva základné typy hemofílie, podľa toho, či je zrážanlivosť nedostatočná alebo úplne chýba. Je to hemofília A a hemofília B. Tiež sú tri formy závažnosti – mierna (bez príznakov, no prejaví sa to len pri vážnejších úrazoch), stredná (navyše sa objavujú modriny) a závažná forma (krvácanie do kĺbov a spontánne krvácanie bez úrazov).

Liečba a prevencia

Úplné vyliečenie hemofílie nie je možné, no v súčasnosti už existuje množstvo prostriedkov, ktorými sa jej príznaky zmierňujú. Pacienti sa tak cítia bezpečnejšie a môžu žiť život normálne. Pri liečbe sa dopĺňajú látky na zrážanlivosť, konkrétne postupy sa líšia podľa prípadu. Človek s hemofíliou nemusí neustále dochádzať do nemocnice, dá sa liečiť už aj v domácom prostredí.

Keďže sa jedná o vrodené ochorenie, tak prevencia nie je možná a nebola by účinná. Ak vám hemofíliu už diagnostikovali, riaďte sa radami lekára. Takýto ľudia majú zakázané športy s vysokým rizikom úrazu. Mierne pohybové aktivity nie sú zakázané, ideálne je plávanie alebo nenáročná turistika.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!