St. 22. máj 2024

SmeZdravi.sk

Magazín pre lepšie zdravie a kondíciu

Prečo by ste mali začať jesť špenát? Zaujímavosti, ktoré ste o ňom možno netušili

2 min čítania

Pri špenáte delíme ľudí do dvoch skupín – tých, ktorí ho milujú a tých, ktorí ho nenávidia. Je to zaujímavá potravina, ktorá nemá až takú výraznú chuť, takže ak ho nemáte najradšej, v jedlách sa dá pomerne dobre zamaskovať. Má ale veľa telu prospešných látok, preto ho množstvo ľudí zaraďuje do svojho jedálnička a určite by ste tak mali urobiť aj vy.

Prečo by ste mali začať jesť špenát? Zaujímavosti, ktoré ste o ňom možno netušili (Foto: unsplash.com)

Vplyv na vonkajší vzhľad

Keďže špenát obsahuje karotenoidy, tak dokáže vplývať na kondíciu vašich vlasov, nechtov a pleti. Sú to významné antioxidanty, ktoré spomaľujú starnutie pokožky a podieľajú sa aj na zlepšovaní kvality nechtov a vlasov. Navyše, vysoký obsah vitamínu C zabezpečuje tvorbu kolagénu, vďaka ktorému je pleť pružná a vlasy zostávajú zdravé a pevné.  Taktiež je ľahký na konzumáciu, to ocení vaša prípadná zubná protéza alebo mostík.

Ochrana srdca a ciev

Špenát okrem iného obsahuje aj draslík, ktorý je pre naše telo nevyhnutný. Draslík znižuje krvný tlak a takým spôsobom šetrí cievy a srdce, hlavne teda u ľudí, ktorý trpia vysokým tlakom. Tlak sa zvyšuje aj pri nadmernom strese, takže ak máte psychicky náročnú prácu alebo celkovo stresujúci život, zaraďte do svojho jedálnička viac draslíka, napríklad práve špenát, ktorý v 100 gramoch má 12 % odporúčanej dennej dávky draslíka.

Pri zdravej strave je dôležitá aj jej zdravá príprava. Dobré je varenie, ale aj pečenie. Pri smažení sa treba ohliadnuť o niečo viac, ale aj tu viete zvoliť jednoznačného favorita. Na stránkach nákupnej poradni v tom majú jasno. Recenzia na teplovzdušnú fritézu PRO Delimano uvádza, že pri tejto fritéze sa používa až o 95% menej oleja, ako je tomu pri klasických fritézach.

Pomocník pri chudnutí

Pri chudnutí je najdôležitejšia práve strava, ktorá potrápi nejedného z nás. Hlavne ak máme neustále chuť na nezdravé potraviny alebo máme vlčí hlad. S chudnutím dokáže pomôcť špenát, ktorý obsahuje minimum kalórií, takže ho môžete prijímať vo väčších množstvách a budete sa cítiť zasýtenejšie. V 100 gramoch špenátu je 2,2 gramu vlákniny, ktorá nás zasýti najviac. Rovnako ovplyvňuje činnosť trávenia a hladinu cholesterolu v krvi. Zvážte tabletky na chudnutie, zvoľte vždy len tie overené a bezpečné.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!